Bij- nascholing
Home > Bij- nascholingen > Acupuncturisten > Stone Medicine - De Basis van Stenen en Mineralen in de TCM
ZO
12 OKT
2025

Stone Medicine - De Basis van Stenen en Mineralen in de TCM


zo 12 oktober 2025
Berghotel, Utrechtseweg 225, 3818 EG Amersfoort
12:00-18:00 uur
Jolanda Vaessen
Nederlands
€ 115,00
FAGT, LVNT, NVA (AT), NVST, NWP, VBAG, Zhong (6 NAP - Cat. 1)
TCM therapeut
Hand-out
Deelnamebewijs
Handdoek/plaid - iets voor onder het hoofd - indien in bezit, eigen doorstromers meenemen

PLAATS IN WINKELWAGEN
"Hey, is dit een nieuwe bijscholing?"
Nee, alleen een nieuwe naam!

Voorheen hadden ze een opeenvolgend nummer, maar omdat de modules los van elkaar te volgen zijn, laten we dat los. Je kunt dus gewoon instappen bij de scholing die jou het meest aanspreekt! Scroll naar beneden voor het complete overzicht van de Stone Medicine en Etherische Oliën bijscholingen.

Stone Medicine
De Basis van Stenen en Mineralen in de TCM

Bij traditionele Chinese geneeskunde wordt niet meteen gedacht aan het gebruik van edelstenen en mineralen. Toch is het gebruik hiervan niet onbekend binnen de TCM. De eerste naalden werden gemaakt van stenen zoals vuursteen, obsidiaan en opaal. In zijn werk het ‘Compendium of Materia Medicine’ heeft Li Shizen (1368-1644) de toepassing van maar liefst 355 edelstenen en mineralen beschreven. Enkele voorbeelden zijn het vermalen tot poeder om in te nemen, het poeder lokaal op de huid aanbrengen en het verwerken in elixers.

Ondersteuning van Behandelingen

In de huidige kruidengeneeskunde wordt eveneens gebruikt gemaakt van diverse mineralen zoals Gips (Shi Gao), Talk (Hua Shi) en Calciet (Han Shui Shi). Als we een acupunctuurbehandeling begeleiden met Guasha, wordt bij voorkeur een Jade steen (Bao Yü) gebruikt. Jade staat bekend als een steen die zuivert, beschermd en het emotioneel evenwicht bevordert.

Ervaringen van de Cliënt

Edelstenen en mineralen kunnen in het verlengde van een groot aantal behandelingen gebruikt worden doordat ze ondersteunen in de doorstroming van Qi en Xue. In de praktijk kun je ze onder andere inzetten voor het verminderen van diverse pijnklachten, het balanceren van hormonen, het kalmeren van emoties, het versterken van de verbinding tussen de meridianen en littekenbehandeling. Je gebruikt ze op de meridianen of direct op een acupunctuurpunt. De Qi in de steen is vaak sterker dan de Qi van een naald die in een fabriek is gemaakt, daardoor kun je dit goed samen gebruiken om een nog diepere beweging te krijgen van Qi op bepaalde punten. De cliënt ervaart vaak een tintelend of zwaarder gevoel in het lichaam of bij dat deel wat je behandelt. Ook sensaties van warmte of koude gevoel komen vaak voor tijdens behandelingen waarbij stenen ingezet worden. Daarbij kunnen stenen worden ingezet op acupunctuurpunten die je niet makkelijk prikt of kunt prikken (b.v. na een bestraling of operatie). Als je kinderen in je praktijk behandelt, is een behandeling met stenen in de vorm van massage, legging of puntstimulatie een goede vervanging van naalden.

Praktijkoefeningen

Deze bijscholing is een eerste kennismaking met edelstenen en mineralen. We gaan in op de geschiedenis ervan binnen de TCM. We behandelen de indeling van de stenen volgens de Chinese geneeskunde. Daarbij is speciaal aandacht voor de kwartskristallen (Shi Ying). Deze stenen vormen de basis van Stone Medicine, omdat ze al resoneren op het niveau van Yuan Qi. Naast de theorie gaan we ook oefenen hoe edelstenen en mineralen te gebruiken, zodat je dit direct kunt toepassen in de praktijk.

Nieuwe namen voor de Stone Medicine en Etherische Oliën bijscholingen

Of je nu geïnteresseerd bent in de werking van stenen en mineralen of de kracht van etherische oliën binnen de TCM, hieronder vind je alle scholingen overzichtelijk bij elkaar.

Stone Medicine - Stenen en mineralen in de TCM
Stone Medicine - De Basis van Stenen en Mineralen in de TCM (voorheen deel 1)
Stone Medicine - De Werking en Toepassing van Stenen in TCM Behandelingen (voorheen deel 2)
Stone Medicine - Stagnatie en Doorstroming van Qi en Xue met Stenen (voorheen deel 3)
Stone Medicine - Menstruatieklachten behandelen met Stenen volgens de TCM (voorheen deel 4)

Etherische Oliën in de TCM
Etherische Oliën in de TCM - Behandeling van de Bovenste Warmer (voorheen deel 1)
Etherische Oliën in de TCM - Behandeling van de Middelste Warmer (voorheen deel 2)
Etherische Oliën in de TCM - Behandeling van de Onderste Warmer (voorheen deel 3)

Samenvatting van deze bijscholingen

Stone Medicine - Stenen en mineralen in de TCM
  • De Basis van Stenen en Mineralen in de TCM
    Een introductie waarin de historische achtergrond (zoals het gebruik van stenen voor naalden en poeders) en de basisprincipes van stenen in TCM aan bod komen.
  • De werking en Toepassing van Stenen in TCM Behandelingen
    Een verdiepende cursus over aanvullende steengroepen (bijv. calciet, agaat, hematiet, maansteen en fluoriet) en hun toepassing op specifieke acupunctuurpunten en meridianen.
  • Stagnatie en Doorstroming van Qi en Xue met Stenen
    Focus op het behandelen van stagnaties (yu) in qi, xue, phlegm, damp en emoties met stenen zoals jaspis, heliotroop en obsidiaan. Hierbij worden drie behandelwijzen ingezet: lokaal via meridiaanbehandeling, via specifieke steenleggingen en als ondersteuning bij emotionele stagnatie.
  • Menstruatieklachten behandelen met Stenen volgens de TCM
    Gericht op hormonale disbalans en menstruele klachten. Er wordt gekeken naar de Yin- en Yang-kwaliteiten van stenen en hoe deze (zowel bekende als nieuwe soorten) in combinatie met andere technieken (zoals guasha) kunnen bijdragen aan het herstellen van de balans.
Etherische Oliën in de TCM
  • Behandeling van de Bovenste Warmer
    Toepassing van etherische oliën bij klachten in de bovenste warmer (bijv. verkoudheid, sinusitis, longproblemen, hoofdpijn). Er wordt aandacht besteed aan de indeling van oliën volgens TCM-principes, het samenstellen van formules en praktische oefeningen zoals acupunctuurpuntbehandeling en het maken van een oliepakking.
  • Behandeling van de Middelste Warmer
    Gericht op de toepassing van oliën bij spijsverteringsklachten en energieproblemen in het middelste warmer (MW) – gekoppeld aan het hout- en aarde-element. Hierbij komen oliën als Qing Pi, Gan Jiang en Rou Dou Kou aan bod, met praktische instructies over het opstellen van formules, het kiezen van acupunctuurpunten en het maken van buikpakkingen.